„Nejraději jsem v terénu, tam mě napadají ty nejlepší vědecké otázky, které od počítače nevymyslíte,“ říká Pavla Dagsson Waldhauserová, absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a odbornice na výzkum prachových částic v ovzduší, která nyní působí na Islandu i v ČR na České zemědělské univerzitě.
„Řadu lidí překvapí, že až devadesát procent částicového znečištění ovzduší pochází z přírodních zdrojů – sopek, pouští, oceánů – a jen deset procent připadá na lidskou činnost,“ sdílela v
rozhovoru pro
UK Forum.
Výsledky výzkumů, například včasnou předpověď prachových bouří nebo lepší klimatické modely, hned využívá v praxi „Spolupracujeme s odborníky z nejrůznějších oborů a společně danou problematiku předáváme dál, například lékařům či expertům v letecké dopravě a solární energetice.“
Motivuje ji, že svým výzkumem pomáhá lidem i přírodě. „Měli bychom si více uvědomovat, že i jako jednotlivci v ČR máme svojí činností vliv i na vzdálené oblasti jako Arktida. Když přijedete na místo, kde jste loni dělali výzkum a letos tam už ledovec není, je to děsivé.“
Založila FB skupinu Prachové bouře v ČR, kde sdílí fotky a videa. „Baví mě lidem ukazovat a vysvětlovat, co se kolem nich děje. Sami si pak více všímají, že je západ slunce červenější nebo že se kouř z komína stáčí k zemi, a proto se nám hůře dýchá.“